Uroczystość poświęcenia pomnika bł. Marii Klemensy Staszewskiej

Uroczystość poświęcenia pomnika bł. Marii Klemensy Staszewskiej

9 sierpnia 2015r. Mieszkańcy Rokicin Podhalańskich, pensjonariusze Pałacu Seniora, zaproszeni goście wzięli udział w uroczystości poświęcenia pomnika bł. Marii Klemensy Staszewskiej od Jezusa Ukrzyżowanego. W latach 1939 – 1943 była przełożoną klasztoru w Rokicinach Podhalańskich.

Helena Staszewska urodziła się w 1890r. w Złoczewie koło Kalisza. W wieku 31 lat wstąpiła do Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie. Otrzymała imię: Maria Klemensa od Jezusa Ukrzyżowanego. W Rokicinach Podhalańskich znalazła się tuż przed wybuchem II wojny światowej. W klasztorze Siostry opiekowały się warszawskimi dziećmi zagrożonymi gruźlicą. Były wśród nich również dzieci żydowskie, ukrywane przez Urszulanki. 26 stycznia 1943r. Niemcy aresztowali matkę Marię Klemensę. Przewieziona została do więzienia na Montelupich w Krakowie (26 lutego), a następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie zarejestrowana została jako numer 38102. Zmarła w Auschwitz 27 lipca 1943r.

Pomnik bł. Marii Klemensy Staszewskiej został ufundowany przez Jadwigę i Artura Bocianowskich - właścicieli "Pałacu Seniora", którzy na podwalinach dawnego klasztoru Sióstr Urszulanek w Rokicinach Podhalańskich, gdzie żyła i działała błogosławiona, prowadzą obecnie działalność opiekuńczo-leczniczą nad osobami starszymi.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.