×

Uwaga

No Images or Galleries Found

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu stanowi najstarszą świątynię katolicką na Podhalu.

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu stanowi najstarszą świątynię katolicką na Podhalu. Umieszczony w niej został rokokowy ołtarz z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej. W 2001 roku świątyni przyznany został tytuł bazyliki mniejszej. Podobizna Matki Boskiej już w średniowieczu przyciągała rzesze wiernych, którzy ufali że ma ona cudowne właściwości. Na początku umieszczona była na bocznym ołtarzu, na głównym zaś znajdowała się postać Matki Boskiej z dzieciątkiem, która uznawana była za piękniejszą pod względem artystycznym. Ze względu na ciągłą adoracje Matki Boskiej Ludźmierskiej w 1776 roku została przeniesiona i niedługo potem wybudowano rokokowy ołtarz wielki.

Figurka ma najprawdopodobniej około 600 lat. Posąg wykonany jest z drewna i ma wysokość 125 centymetrów. Kardynał Stefan Wyszyński koronował ją w 1963 roku. Podczas uroczystości biskupi nieśli ukoronowany posąg w procesji, a z ręki figury wypadło berło i zostało złapane w locie przez Karola Wojtyłę. Za sprawą tego wydarzenia wielu wierzy, że dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej Ludźmierskiej - Gaździny Podhala został on papieżem.
Sanktuarium odwiedzili nasi mieszkańcy w dniu 10 listopada 2014. Poniżej kilka zdjęć z wycieczki.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.