×

Uwaga

No Images or Galleries Found

Wizyta ministra Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP

GMINA RABA WYŻNA. Olga Helena Kozłowska, pensjonariuszka Pałacu Seniora w Rokicinach Podhalańskich została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Odznaczenie otrzymała za bohaterską postawę i ratowanie Żydów podczas II wojny światowej oraz za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.

Uroczystości odbyły się w miejscu obecnego pobytu Pani Olgi Kozłowskiej, a odznaczenia dokonał Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W uroczystości udział wzięła najbliższa rodzina Pani Olgi oraz właściciele Pałacu Seniora Stary Klasztor w Rokicinach Podhalańskich Jadwiga i Artur Bocianowscy.

Warto dodać, że pani Olga była zaproszona na uroczystości do Pałacu Prezydenckiego, ale ze względu na stan zdrowia było to niemożliwe, więc uroczystości odbyły się w tej obecnym domu.

Pani Olga Helena Kozłowska z domu Jurkiewicz urodziła się w 1925 roku. Pani Olga podczas niemieckiej okupacji wraz z rodziną we wsi Czeladź ukrywała trzyosobową rodzinę żydowską Imerglików począwszy od wiosny 1942 roku aż do stycznia 1945 roku. Najpierw przemycano im żywność do getta w Sosnowcu, a potem ukrywano w domu. Pani Olga jednemu z członków rodziny pomogła też w przekroczeniu granicy Generalnej Guberni. Wraz rodziną pani Olga w 1994 roku otrzymali tytuł: „Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”

W Pałacu Seniora na terenie rabiańskiej gminy Pani Olga przebywa od 29 stycznia 2015 na czas nieokreślony. Pochodzi z Czeladzi na Śląsku.

Źródło: http://podhaleregion.pl/index.php/wiadomo%C5%9Bci/powiaty-subregion-podhala%C5%84ski/20261-odznaczona-krzy%C5%BCem-komandorskim-odrodzenia-polski-za-ratowanie-%C5%BCyd%C3%B3w

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.